Image Alt

План за исхрана

Освен тренинзи, секој кој смета дека треба да го надогради начинот на исхрана или темелно да го промени во зависност од потребите – нудиме планови за исхрана кои се индивидуално креирани за секого.

Да се биде во зона е физиолошка состојба на телото која се испитува со помош на одредени клинички тестови (инсулин, шеќер и слично) за да се оптимизира можноста за контрола на воспаленија предизвикани од храна кои се причина за прекумерна тежина, одредени болести и брзо стареење. Идејата е секогаш да избереме здрава храна која најдобро ќе одговара на нашиот моментален животен стил.

Што е Зонска Исхрана?

Овој тип на исхрана охрабрува да внесуваме одредена количина на протеини, јаглехидрати и здрави масти во секој наш оброк што ни овозможува здравствени придобивки. Зонската исхрана е развиена од Др. Бери Сирс пред 30 години (повеќе информации кај него на сајт) базирана на наука за да се намали воспалението предизвикано од храна. Оваа исхрана главно ќе ви помогне да ги намалите вишокот на килограми доколку е потребно или да зголемите мускулна маса и при тоа да ги подобрите физичките и ментални перформанси, додека живеете поисполнет живот.

Јас и Атанас повеќе од 6 години ја практикуваме Зонската исхрана. Низ годините баравме нешто што ќе ни одговара, што ќе ни биде секојдневие, на нас и на децата, како и за време на бременостите, а сепак да се вклопи во секојдневниот живот и да не е стрес и еднократна диета. Не постои совршен модел на исхрана но е наш прифатен начин, испробан на многу вежбачи, пријатели, роднини и луѓе кои се борат со прекумерна килажа и при тоа 90% сме имале фантастични резултати освен физички, така и со подобрен хормонски статус и биохемсика слика на крвта.

Во табелата подоле се вклучени неколку примери за зонски оброци. Во секој ден вклучуваме и ужинки кои најчесто се состојки кои останале од ручекот, шејкови или јаткасти плодови.

 

Доручек Ручек Вечера
Овошно смути

200 гр. грчки јогурт, 1 шолја мешано црвено овошје, 1/2 јаболко и 9 бадеми.

Се блендира се заедно со малку вода.

Печена риба со салата

120 гр. печена риба, свежа салата од 1 рендан морков, колку сакаш зелка, 1 краставица, лажичка ипол маслиново масло.

Месо со салата

60 гр. од било кое варено или печено месо со многу зелена салата и 10тина маслинки.

Протеинска салата со јајца

2 цели јајца и 2 белки од јајца (пржени на малку масло), 250 гр. тиквички, 300 гр. свеж спанаќ, 1 краставица и 3 лажици авокадо (половина авокадо).

Се сервира како салата или одделно.

Цезар салата

90 гр. печено или на грил тава пилешко месо, што е можно повеќе ајсберг салата, 50 гр. варена пченка или од конзерва, 150 гр. домат и 1/2 средна краставица. Сос со лајт мајонез 3 лажички или 3 лажици авокадо.

 Таратур салата

1 шолја ниско маслен јогурт, исецкана 1/2 краставица и 2 лажички оревчиња.

Се меша заедно.

 Овесна каша

200 гр. грчки јогурт, 70 гр. варен овес, 1/2 сецкано јаболко, 160 гр. јагоди, 9 бадеми.

Се меша и се сервира заедно.

Полнети пиперки

3 полнети пиперки со по 40 гр. урда, неограничено печурки и во секоја пиперка лажица сецкано авокадо.

Се полнат и се печат 15тина минути.

Оризови галети 

2 оризови галети намачкини со по една лажица авокадо, печурки на страна неограничено, 50 гр. фета и 30 гр. димено пилешко.

Close
Контакт

Елена: + 389 (78) 344 – 897

Атанас: + 389 (75) 631 – 667

Социјални мрежи
About